Chip Tuning Hizmeti

Chip Tuning Hizmeti

Motor modifikasyonunun en önemli ve etkili halkası Chip Tuning’tir. Bu modifiye yönteminde motorun beyni olan ve motorun çalışma sistemini yöneten ECU yani Electronic Control Unit’in (diğer bir tabirle araç BEYNİ nin) çalışma zamanlarına müdahale edilir. Bu müdahale ile silindire giden benzin/hava oranından çevrilecek devir sayısına kadar her özellik değiştirilebilir.

Chip tuning enjeksiyon sistemine sahip benzinli araçlar ile elektronik sistemli turbo dizel motorlara uygulanan ateşleme sistemiyle ilgili bir düzenlemedir. ECU (Elektronik Kontrol) ünitesindeki chip üzerinde yapılan değişiklik ile tork artışı sağlayarak daha fazla güç ve performans üretilmesi işlemine chip tuning denmektedir.

Chip tuning uygulaması ile yakıt tasarrufundan, motor gücü artışına kadar birçok avantaj sağlamaktadır.

Tüm etapları kısa bir sürede tamamlanabilen chip tuning uygulamasının aracın motoruna zarar verdiği yönündeki fikirler tamamıyla yersizdir, asıl olan uygulamanın yetkili ve usta kişiler tarafından yapılmış olmasıdır, hatta bazı otomobil firmaları yetkili servislerinde müşterilerine chip tuning hizmeti vermektedirler. Özellikle Avrupa’da çok yaygındır.

Chip tuning dışarıdan bakıldığında araç üzerinde hiçbir farklı görünüm oluşturmayan, sadece aracın performansını artırmaya yönelik bir uygulama olduğundan araç sürücüsü dışında kimsenin fark edemeyeceği bir sistemdir. Aslında gerçek modifiye her zaman için aracın gücüne ve hızına olumlu etki eden uygulamalardır, bu nedenle chip tuning temel modifiye uygulamaları arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Daha detaylı bilgi için www.carporttuning.com sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayınız.